DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 0%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

22 yıl içinde devlet kişi başı 35 bin dolara yakın vergi aldı

22 yıl içinde devlet kişi başı 35 bin dolara yakın vergi aldı

Borsa İstanbul'a getirilecek işlem vergisi, yatırımcılar arasında endişe yaratıyor. Devletin 2002'den bu yana topladığı vergi 3 trilyon dolara ulaştı. Gayrimenkul ve kripto varlıklarla ilgili yeni vergi düzenlemeleri bekleniyor. Özellikle gayrimenkul satışlarında vergilendirme sisteminde değişiklikler yapılacak.

ABONE OL
Temmuz 11, 2024 07:36
22 yıl içinde devlet kişi başı 35 bin dolara yakın vergi aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin gündeminde önemli bir yer tutan vergi konusuyla ilgili olarak, özellikle Borsa İstanbul’a getirilmesi planlanan işlem vergisi büyük yankı uyandırdı. Yatırımcılar, bu verginin şirketlerin halka arzlar yoluyla kaynak sağlamasını ve Türkiye’ye beklenen global fon akımlarını olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. Borsaya ilişkin vergi çalışmalarının sadece Maliye tarafından yapılması, sermaye piyasaları yetkililerinin henüz görüşlerini bildirmemesi vergiye dair belirsizlikleri artırıyor. Eğer Maliye beklenen işlem vergisini (onbinde 2) getirirse, bu vergiyle yılda 5-6 milyar lira toplanabileceği tahmin ediliyor.

Toplanan Vergi Gelirleri
2002 yılından bu yana devletin topladığı vergi yaklaşık 3 trilyon dolar, yani 16,1 trilyon lira olarak hesaplandı. Bu dönemde kişi başına düşen vergi ortalama 35 bin dolar oldu. Geçen yıl Türk Lirası bazında en fazla vergi 5,1 trilyon lira olarak toplandı. Dolar bazında ise en yüksek vergi 2012 ve 2013 yıllarında 178’er milyar dolar olarak kaydedildi. 2002’de 41 milyar dolar olan yıllık vergi gelirleri, 2022’de 176 milyar dolara ulaştı. Son yıllarda artan enflasyon ve vergi oranlarındaki yükselmeler vergi gelirlerini artırdı.

Gayrimenkul ve Diğer Vergi Düzenlemeleri
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bazı indirim ve istisnaların kaldırılabileceğini açıkladı. Kripto varlıkların satın alınmasında onbinde 4 oranında işlem vergisi kesinleşti. Gayrimenkul düzenlemelerinde önemli değişiklikler bekleniyor; gayrimenkul satışlarında 5 yıl elde tutma şartının kaldırılması ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına (GYO) sağlanan vergi avantajlarının sona ermesi planlanıyor. Ayrıca, gayrimenkullerin alım satımında gerçek bedel üzerinden vergilendirme için ekspertiz raporu istenecek ve boş ev vergisi gündeme alınacak. Halka açık olmayan anonim şirketlerin hisselerinin el değiştirmesine getirilen vergi avantajı da kaldırılacak.

taksim escort

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

reklam ajansı ankara Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci